REALIZOWANE POLITYKI, PROGRAMY I STRATEGIE


Niniejsza część przedstawia podsumowanie najważniejszych zadań wykonywanych w 2021 r. przez Gminę Legnickie Pole w związku z realizacją lokalnych polityk, programów i strategii.


Spośród wielu uchwał Rady Gminy stanowiących o kierunkach realizacji lokalnych polityk, programów i strategii, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Legnickie Pole, które jest dokumentem o charakterze planistycznym, określającym politykę przestrzenną miasta, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego.


Istotna część zadań wójta w 2021 r. związana była z realizacją i wdrożeniem działań zaplanowanych w licznych dokumentach o charakterze programowym i strategicznym, w tym programom dedykowanym konkretnym zadaniom własnym.



17


dokumentów i programów strategicznych gminy było realizowanych w 2021 r.,

w tym:

4

o charakterze

ogólnym

2

z obszaru

ochrony środowiska

3

z obszaru

pomocy społecznej

1

z obszaru gospodarki komunalnej

3

z obszaru

ładu przestrzennego

1

z obszaru gospodarki energetycznej



1

z obszaru gospodarki mieszkaniowej

2

z obszaru

ochrony zdrowia





Krótki opis realizacji



programy o charakterze ogólnym



Roczny program Współpracy Gminy Legnickie Pole z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2021 rok

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXII.184.2020 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 29 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia Rocznego Programu Współpracy Gminy Legnickie Pole z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2021 r.

Cel: Nadrzędnym celem programu jest budowanie partnerstwa pomiędzy Gminą Legnickie Pole i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, służącego diagnozowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz wzmacnianiu aktywności społeczności lokalnych. Program obejmuje wsparcie w takich obszarach jak: sport; ochrona zdrowia; wspieranie działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym; pomoc społeczna, promocja i organizacja wolontariatu; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego; bezpieczeństwa publiczne; wspieranie działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym; wspierania edukacji ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.

Realizacja w 2021 r.: Wójt Gminy Legnickie Pole zarządzeniem Nr 0050.4.2021 ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych dla organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. w formie wspierania wykonywania zadań publicznych z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji w zakresie: działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, w zakresie działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych, w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w zakresie działalności na rzecz osób niesamodzielnych oraz osób w wieku starszym, w zakresie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym przedsiębiorczości, w zakresie nauki, edukacji i oświaty, w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu oraz w zakresie turystyki i krajoznawstwa, w zakresie ekologii i ochrony zwierząt.

Szczegółowe informacje dotyczące realizacji programu przedstawiono na podstronie raportu Współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Sołeckie Strategie Rozwoju dla miejscowości: Gniewomierz, Kłębanowice, Koskowice, Nowa Wieś Legnicka i Raczkowa

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XIX.164.2020 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 25 września 2020 roku w sprawie przyjęcia Sołeckich Strategii Rozwoju dla miejscowości: Gniewomierz, Kłębanowice, Koskowice, Nowa Wieś Legnicka i Raczkowa.

Cel: Niniejsze strategie zawierają długoterminowe programy działania w celu rozwoju poszczególnych wsi i poprawy jakości życia mieszkańców. Poszczególne zadania będą realizowane m.in. ze środków z funduszu społecznego.

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji programu w 2021 r. podjęto następujące działania:

  • Sołectwo Raczkowa realizowało swoją strategię poprzez:

        • dosadzanie róż na terenie rekreacyjnym, stworzenie przepiśnika z tradycyjnymi recepturami i przepisami kulinarnymi;

        • wykonanie drewnianych witaczy nawiązujących do ,,Lipowej wsi pełnej róż".

  • Sołectwo Gniewomierz realizowało swoją strategię poprzez:

        • wspólne akcje zazielenienia sołectwa oraz pielęgnację istniejących nasadzeń,

        • prowadzenie kroniki KGW

  • Sołectwo Kłębanowice realizowało swoją strategię poprzez:

      • organizację festynu rodzinnego połączonego z Dniem Dziecka.

  • Sołectwo Nowa Wieś Legnicka realizowało swoją strategię poprzez:

        • organizację cyklicznych wydarzeń, takich jak: Jarmark Św. Bartłomieja i Festyn Pieczonego Ziemniaka;

        • remont świetlicy wiejskiej.

  • Sołectwo Koskowice realizowało swoją strategię poprzez:

        • doposażenie świetlicy wiejskiej;

        • organizację koncertu z okazji Dnia Kobiet, Dnia Dziecka oraz Mikołajek.

Zdjęcie przedstawia wyremontowaną świetlicę wiejską w Kłębanowicach.
Zdjęcie przedstawia wyremontowaną świetlicę wiejską w Gniewomierzu.

program "odnowa wsi dolnośląskiej"

Podstawa prawna: Gmina Legnickie Pole przystąpiła do realizacji Programu "Odnowa Wsi Dolnośląskiej" na mocy Uchwały Rady Gminy Nr V.48.2019 z dnia 21 marca 2019 r. Program realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Cel: Celem nadrzędnym programu jest szeroko rozumiana poprawa warunków życia na wsi oraz ekonomicznej niezależności wsi.

Realizacja w 2021 r.: Złożono wniosek o dofinansowanie realizacji zadania pn. ,,Modernizację świetlicy wiejskiej w Kłębanowicach" (10.03.2021 r.), jednakże projekt nie został zakwalifikowany do dofinansowania.



programy z obszaru polityki społecznej



Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Legnickie Pole na lata

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały nr XXIII.191.2021 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 28 stycznia 2021 r. w sprawie przyjęcia Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Legnickie Pole na lata 2021-2026.

Cel: Niniejszy dokument strategiczny ukazuje najważniejsze problemy społeczne występujące w Gminie Legnickie Pole, takie jak: bezrobocie, niepełnosprawność, uzależnienia, ubóstwo, bezdomność, przemoc w rodzinie, przestępczość.

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji strategii w 2021 r., wykonywano zadania w ramach poszczególnych dokumentów strategicznych, bezpośrednio powiązanych w obszarem pomocy społecznej, które zostały opisane szczegółowo poniżej.

Zdjęcie przedstawia krojenie ogromnego tortu.
Zdjęcie przedstawia czerwone auto dla niepełnosprawnych.
Zdjęcie przedstawia mężczyzn stojących przy namiocie.

program "bon dla malucha"

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały nr XLI.270.2018 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 17 maja 2018 r. w sprawie przyznawania świadczenia pieniężnego „Bon dla Malucha” dla rodzin zamieszkałych na terenie Gminy Legnickie Pole (z późn. zm.).


Grafika Programu "Bon dla Malucha"

Cel: Świadczenie przysługuje rodzicom mającym na utrzymaniu co najmniej 1 dziecko od ukończenia 20 tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 lata. Kwota dofinansowania wynosi 500 zł miesięcznie. Świadczenie adresowane jest do rodzin z małymi dziećmi, chcącymi powrócić na rynek pracy i aktywnie wykonywać prace zarobkowe, a które jednocześnie korzystają z usług żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów bądź niani zatrudnionej w ramach umowy uaktywniającej. Dofinansowanie w formie świadczenia pieniężnego udzielane jest na wniosek rodzica, opiekuna prawnego lub osoby pełniącej funkcję rodziny zastępczej niezawodowej dziecka. Wniosek o przyznanie bonu należy złożyć do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnickim Polu. Należy podkreślić, iż Gmina Legnickie Pole była pierwszą gminą na Dolnym Śląsku, która wprowadziła powyższe rozwiązanie.

Realizacja w 2021 r.:

  • wypłacono 36 świadczeń;

  • z bonu dla malucha skorzystało 5 rodzin;

  • wypłacono świadczenia w łącznej wysokości 17.441,92 zł.


Grafika - wspieranie rodziny


Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019-2021

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy uchwały Nr III.18.2018 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2019-2021.

Cel: ównym celem programu jest wspieranie rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu swoich funkcji, związanych przede wszystkim z opieką, wychowaniem i skuteczną ochroną dzieci. Działania podejmowane w ramach programu mają również na celu edukację społeczeństwa w zakresie promowania pożądanego modelu rodziny.

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji programu w 2021 r. podjęto następujące działania:

  • wsparcie asystenta rodziny (asystent rodziny pracował: z 9 rodzinami; 14 dzieci w rodzinach objętych opieką asystenta);

  • współfinansowanie pobytu w pieczy zastępczej (w pieczy zastępczej umieszczonych było 15 dzieci z terenu Gminy Legnickie Pole);

  • wsparcie psychologiczne, pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i socjalnych;

  • pomoc w poprawie sytuacji życiowej;

  • wspieranie aktywności społecznej;

  • wypłata świadczeń finansowych.



programy z obszaru Ładu przestrzennego



Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Legnickie Pole

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr IV.30.2019 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Legnickie Pole w zakresie realizacji inwestycji celu publicznego - przesyłowej linii elektroenergetycznej.

Cel: Niniejszy dokument określa politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego. Ustalenia studium są wiążące przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. uchwalono 1 zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego

Cel: Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są aktami prawa miejscowego, które określają przeznaczenie oraz warunki zagospodarowania terenu. Stanowią one podstawę planowania przestrzennego.

Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. dokonywano zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Rada Gminy Legnickie Pole podjęła następujące Uchwały:

  • Uchwała Nr XXIII.194.2021 z dnia 28 stycznia 2021 r. w sprawie przystąpienie do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w obrębie Czarnków w Gminie Legnickie Pole;

  • Uchwała Nr XXVIII.240.2021 z dnia 31 maja 2021 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w obrębie Legnickie Pole w Gminie Legnickie Pole;

  • Uchwała Nr XXXIV.290.2021 z dnia 25 listopada 2021 . w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów przemysłowo-składowo-usługowych w północnej części obrębu Nowa Wieś Legnicka w Gminie Legnickie Pole;

  • Uchwała Nr XXXIV.291.2021 z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów w Gminie Legnickie Pole we wschodniej części obrębu Taczalin, wschodniej części obrębu Koskowice oraz północnej części obrębu Księginice, pod fotowoltaikę na terenach obejmujących niższe klasy bonitacyjne;

  • Uchwała Nr XXXIV.292.2021 z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów w Gminie Legnickie Pole we wschodniej części obrębu Taczalin, wschodniej części obrębu Koskowice oraz północnej części obrębu Księginice, pod fotowoltaikę na terenach obejmujących wyższe klasy bonitacyjne;

  • Uchwała Nr XXXIV.293.2021 z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie zmieniająca uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów w Gminie Legnickie Pole w obrębach: Bartoszów, Gniewomierz, Kłębanowice, Koiszków, Koskowice, Legnickie Pole, Mikołajowice, Nowa Wieś Legnicka, Raczkowa, Taczalin.


Gminny Program Opieki nad Zabytkami Gminy Legnickie Pole na lata 2021-2024

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały nr XXX.248.2021 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 30 lipca 2021 r. w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zabytkami Gminy Legnickie Pole na lata 2021-2024.

Cel: Celem programu jest przede wszystkim podejmowanie działań zwiększających atrakcyjność zabytków, wyeksponowanie walorów poszczególnych zabytków i krajobrazu kulturowego, zahamowanie procesu degradacji zabytków oraz wspieranie inicjatyw sprzyjających wzrostowi środków finansowych na opiekę nad zabytkami.

Realizacja w 2021 r.: W 2021 r. udzielono Klasztorowi Zakonu Braci Mniejszych w Legnicy, dotacji w wysokości 198.264,00 zł, przeznaczonej na realizację zadania pn. „Budowa zewnętrznej instalacji kanalizacji deszczowej do rowu dla Kościoła pw. Świętego Bartłomieja w Nowej Wsi Legnickiej”. Zadanie obejmowało wykonanie zewnętrznej instalacji kanalizacji deszczowej dla odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z powierzchni dachu budynku Kościoła systemem rynien i rur spustowych z odprowadzeniem do rowu.



programy z obszaru ochrony środowiska



Program Ochrony Środowiska dla gminy Legnickie Pole na lata 2021-2024 z perspektywą do roku 2028

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały nr XXVI.312.2021 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie przyjęcia „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Legnickie Pole na lata 2021-2024 z perspektywą do roku 2028” (WPF).

Cel: Niniejszy program, będący podstawowym narzędziem prowadzenia polityki ekologicznej, ma na celu poprawę stanu środowiska oraz zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi. Podejmowane zadania mają zapewnić skuteczne mechanizmy chroniące środowisko przed degradacją.

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji programu w 2021 r. podjęto następujące działania:

  • usunięto azbest - 2021 r. usunięto 29,86 Mg azbestu na łączną kwotę 25.666,56 zł.;

  • wymieniono nieefektywne źródła ciepła na terenie gminy - w 2021 r. w ramach Programu "Czyste Powietrze" realizowanego przy współpracy z NFOŚiGW wymienionych zostało na terenie gminy 21 nieefektywnych źródeł ciepła;

  • przeprowadzono inwentaryzację zainstalowanych źródeł ciepła;


Zdjęcie przedstawia sadzenie drzewka.
Zdjęcie przedstawia prace porządkowe.
  • poddano konserwacji rzekę Wierzbiak na odcinku 7,165 km tj. od mostu Pawłowice Wlk. - Mikołajowice do mostu powyżej drogi Biskupice - Legnickie Pole (zadanie wykonane w porozumieniu z PGW Wody Polskie, łączny koszt zadania wyniósł 104.550,00 zł brutto);

  • wykonano prace związane z konserwacją rowów melioracyjnych stanowiących własność Gminy Legnickie Pole - Łączna kwota zadania wyniosła 104.044,80 zł brutto, z czego 35.000 zł stanowiło dofinansowanie z Budżetu Województwa Dolnośląskiego natomiast łączny odcinek rowów poddanych konserwacji wyniósł 1,5 km);

  • wykonano nasadzenia drzew w ilości 150 sztuk;

  • rozpoczęto inwentaryzację pomników przyrody usytuowanych na terenie gminy;

  • uprzątnięto 4 nielegalne wysypiska śmieci - prawie 50 Mg uprzątniętych różnego rodzaju odpadów;

  • prowadzono monitoring jakości powietrza - punkt pomiarowy zlokalizowany jest w Legnickim Polu a dane dostępne są na stronie internetowej gminy;

  • rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną na terenie gminy;

  • przeprowadzono modernizacje i remonty dróg gminnych.

Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Legnickie Pole na lata 2016-2022

Podstawa prawna: Dokument strategiczny został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXXII.195.2017 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie przyjęcia i wdrożenia "Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Legnickie Pole". W 2020 r. podjęto Uchwałę Nr XVIII.160.2020 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Legnickie Pole. W ramach aktualizacji dodano podrozdział Planu dotyczący odnawialnych źródeł energii.

Cel: Niniejszy dokument wyznacza kierunki i działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podejmowane działania dotyczą przede wszystkim zadań związanych z transportem, oświetleniem ulicznym, budownictwem publicznym, gospodarką przestrzenną oraz produkcją energii elektrycznej i ciepła.


Program "Czyste Powietrze".

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji programu w 2021 r. podjęto następujące działania:

  • wymiana nieefektywnych źródeł ciepła na terenie gminy - w 2021 r. w ramach Programu "Czyste Powietrze" realizowanego przy współpracy z NFOŚiGW wymienionych zostało na terenie gminy 21 nieefektywnych źródeł ciepła;

  • od 2021 r. na terenie gminy prowadzona jest inwentaryzacja zainstalowanych źródeł ciepła;

  • usuwanie azbestu - 2021 r. usunięto 29,86 Mg azbestu na łączną kwotę 25.666,56 zł.



programy z obszaru gospodarki mieszkaniowej



Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Legnickie Pole na lata 2020-2024

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XVII.146.2020 Rady Gminy Legnickie Polec z dnia 29 czerwca 2020 r. w sprawie przyjęcia "Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Legnickie Pole na lata 2020-2024".

Cel: Program ma na celu tworzenie warunków, które zapewnią mieszkańcom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Podejmowane działania pozwalają utrzymać w należytym stanie technicznym zasób mieszkaniowy Gminy Legnickie Pole, przede wszystkim poprzez realizację planu remontów i modernizacji.

Realizacja w 2021 r.: W roku 2021 komisja mieszkaniowa przeprowadziła inwentaryzację mienia lokalowego, w wyniku której wytypowano jeden lokal użytkowy do przeprowadzenia zmiany sposobu użytkowania na cele mieszkaniowe - adaptacja lokali wg. WPGMZG.



programy z obszaru ochrony zdrowia



Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021 r.

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały nr XXII.185.2020 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 29 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021 r.

Cel: Dokument obejmuje działania profilaktyczne oraz zmierzające do minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych, które są skutkiem nadużywania alkoholu.

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji programu w 2021 r. podjęto następujące działania:

  • przeznaczono środki finansowe na realizację programu półkolonii letnich;

  • zakupiono materiały profilaktyczne dla klas "0-3" w formie spektaklu edukacyjnego i profilaktycznego w wersji online. Zakupiono i rozdano paczki z okazji Dnia Dziecka dla klas "0" Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Legnickim Polu, każda paczka zawierała zestaw profilaktyczny;

  • zrealizowano Program Profilaktyczny "Archipelag Skarbów" - zgodny z rekomendacjami PARPA, dla 86 uczniów klas VII i VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Legnickim Polu;

  • zorganizowano konkurs plastyczny - Stop Przemocy (nagrodzone zostały wszystkie prace w formie artykułów sportowych);

  • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaopiniowała 9 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych;

  • wniesiono opłatę na biegłych sądowych, opłata za opinię psychologa i badanie stanu psychicznego uzależnień od alkoholu;

  • w Miejskiej Izbie Wytrzeźwień przebywało 8 osób z terenu gminy, łącznie przekazano na MIW 6.000 zł;

  • odbyły się szkolenia dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego i GKRPA.

Na realizację zadań związanych z Gminnym Programem Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeznaczono środki w wysokości 419.181,70 zł.


Gminny Program Przeciwdziałania narkomanii na lata 2017-2021

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXIV/142/2016 Rady Gminy Legnickie Pole w sprawie ustanowienia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2017-2021.

Cel: Celem programu jest profilaktyka i ograniczenie dostępności i używania narkotyków poprzez podejmowanie różnorodnych działań prowadzonych na terenie gminy.

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji programu w 2021 r. podjęto m.in. następujące działania:

  • sfinansowano prowadzenie zajęć w świetlicy środowiskowej w Gniewomierzu;

  • zakupiono Testy Narkotykowe.

Na realizację zadań związanych z Gminnym Programem Przeciwdziałania Narkomanii przeznaczono środki w wysokości 4.277,33 zł.



programy z obszaru gospodarki komunalnej I ENERGETYCZNEJ




Akcja "Zwierzowa Kastracja".

Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Legnickie Pole w 2021 r.

Podstawa prawna: Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały nr r XXVII.210.2021 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 30 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Legnickie Pole.

Cel: Program ma na celu ograniczenie zjawiska bezdomności zwierząt domowych i gospodarskich oraz zapewnienie właściwej opieki bezdomnym zwierzętom domowym i gospodarskim. Zadaniem programu jest także wyłapywanie zwierząt i doprowadzenie ich do schroniska oraz ograniczenie niekontrolowanego rozrodu zwierząt i edukację społeczeństwa w zakresie obowiązków spoczywających na właścicielach zwierząt.

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji programu podjęto następujące działania:

  • przeprowadzono Akcję Kastrację na terenie gminy przy współpracy z Fundacją Zwierz z Bierunia;

  • prowadzono dokarmianie kotów wolnożyjących - przeznaczona kwota na ten cel wyniosła 8.000 zł brutto (4 tys. stanowiła darowizna od Fundacji);

  • odławiano bezdomne zwierzęta z terenu gminy;

  • udzielano pomoc dzikim zwierzętom z terenu gminy przy współpracy z Fundacją FOPIT GOBI.

ZAŁOŻENIA DO PLANU ZAOPATRZENIA W CIEPŁO, ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ I PALIWA GAZOWE GMINY LEGNICKIE POLE NA LATA 2020-2035

Podstawa prawna: Plan został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały nr XVIII.159.2020 Rady Gminy Legnickie Pole z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie uchwalenia „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe Gminy Legnickie Pole na lata 2020-2035".

Cel: Celem dokumentu była ocena stanu aktualnego i przewidywanych zmian zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe w perspektywie do 2035 r. Realizacja programu ma umożliwić zabezpieczenie zapotrzebowania w energię na rynku lokalnym gminy oraz każdego z odbiorców, w tym wykorzystanie istniejących nadwyżek i lokalnych zasobów paliw i energii, z uwzględnieniem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w odnawialnych źródłach energii.

Realizacja w 2021 r.: W ramach realizacji programu podjęto następujące działania:

  • termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej;

  • modernizacja źródeł energii ciepła obiektów publicznych;

  • modernizacja elementów infrastruktury oświetlenia ulicznego;

  • instalacja oświetlenia ulicznego z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii.