GOSPODARKA


LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ



Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2021 r.:

1 327

+32,43%

do roku 2020



366

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

15

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

23

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON



Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2021 r.

Pomimo wzrostu maksymalnych stawek podatku, Gmina Legnickie Pole zdecydowała o utrzymaniu wysokości podatku od środków transportowych oraz podatku od nieruchomości. To wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy.

Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju. Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Gminy Legnickie Pole są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2021 r. wysokość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca zwiększyła się o 1/3 i wyniosła 1.326,58 zł, podczas gdy w 2020 r. było to 1.001,74.



zarządzanie przestrzenią



Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. Kształtowanie polityki przestrzennej jest kompleksowe, co wpływa na właściwe kształtowanie i zachowanie ładu przestrzennego, a jednocześnie procesy inwestycyjne są szybsze i sprawniejsze.

Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów. W Gminie Legnickie Pole cała powierzchnia objęta jest MPZP. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek gminy oraz zadowolenie mieszkańców.

W 2021 r. przystąpiono do sporządzenia 5 nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz dokonano zmiany jednego dokumentu dla obrębu Legnickie Pole. Ze względu na pełne pokrycie obszaru gminy MPZP nie było konieczności wydania żadnej decyzji o warunkach zabudowy.

Przystąpiono do sporządzenia zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego:

  • obszaru w obrębie Czarnków,

  • obrębu Nowa Wieś Legnicka,

  • dwóch MPZP we wschodniej części obrębu Taczalin, wschodniej części obrębu Koskowice oraz północnej części obrębu Księginice, pod fotowoltaikę na terenach obejmujących niższe klasy bonitacyjne (1) oraz wyższe klasy bonitacyjne (2),

  • w obrębach: Bartoszów, Gniewomierz, Kłębanowice, Koiszków, Koskowice, Legnickie Pole, Mikołajowice, Nowa Wieś Legnicka, Raczkowa, Taczalin (zmiana uchwały),


90

Liczba MPZP

obowiązujących

1

Liczba uchwał zmieniających MPZP

8 537

Powierzchnia objęta

MPZP (ha)

100,00%

Powierzchnia Gminy

objęta MPZP



tereny inwestycyjne



Program "Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna".

Na terenie Gminy Legnickie Pole w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zaplanowane są tereny inwestycyjne tj. Strefa Aktywności Gospodarczej Nowa Wieś Legnicka, tereny przemysłowe w Gniewomierzu oraz tereny usług i przemysłu w Mikołajowicach.

Niektóre obszary gminy należą do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zarządzanej przez LSSE S.A. Tworzą one podstrefę Legnickie Pole i składają się z 6 kompleksów w obrębie ewidencyjnym Nowa Wieś Legnicka oraz 1 kompleksu w obrębie ewidencyjnym Gniewomierz.

Przedsiębiorstwa na tym obszarze mogą zostać zwolnione z płacenia podatku PIT lub CIT za dochody z działalności gospodarczej realizowanej w ramach inwestycji objętej decyzją o wsparciu. Maksymalna wartość pomocy publicznej w woj. dolnośląskim wynosi 25% kosztów kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw, 35% dla średnich i 45% dla małych oraz mikro. Do kosztów tych wlicza się koszty wybudowanej inwestycji lub dwuletnie koszty pracy nowych miejsc pracy powstałych w wyniku budowy inwestycji.

Mapka "Strefa Legnickie Pole - Nowa Wieś Legnicka".

Strefa Legnickie Pole - Nowa Wieś Legnicka

Mapka "Strefa Legnickie Pole - Gniewomierz".

Strefa Legnickie Pole - Gniewomierz

Mapa LSSE: LINK

Podpisano porozumienie na przebudowę drogi gminnej nr 14 w obrębie Nowej Wsi Legnickiej. Mając na względzie potrzebę polepszenia dostępności terenów Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, LSSE S.A. oraz Gminy Legnickie Pole, Gmina Legnickie Pole oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zadeklarowały wolę współrealizacji w latach 2021-2022 zadania inwestycyjnego pn.: „Projekt i budowa drogi gminnej w podstrefie Legnickie Pole".

Inwestycja ma przyczynić się m.in. do usprawnienia dowozu pracowników przedsiębiorstw położonych na terenie Podstrefy oraz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie Podstrefy - w celu optymalizacji m.in. warunków inwestycyjnych położonych na terenie Podstrefy, a w konsekwencji spowodowania rozwoju Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wartość szacunkowa zadania określona została na kwotę ogółem blisko 1 mln zł, w tym wkład Gminy Legnickie Pole w wysokości 10 % wartości zadania. Zakres zadania dotyczy budowy jezdni 7m szerokości, oświetlenia na całym odcinku oraz wyposażenia w chodnik i ścieżkę rowerową. Powstanie również zajezdnia postojowa dla autobusów liniowych. Zadanie bezpośrednio skomunikuje gminę z Miastem Legnica przez nowy przejazd kolejowy do LSSE Legnica.